Altera

Filteri za vazduh

Filteri vazduha se koriste za uklanjanje lebdećih čestica i zagađivača, koji su štetni po zdravlje i okolinu. Unutar okvira filtera nalazi se filterski medij, koji hvata čestice pri strujanju vazduha. Mediji se razlikuju po vrsti i klasi efikasnosti, a pravilnim plisiranjem medija se povećava filterska površina i smanjuje pad pritiska. Pozovite nas i proverite dostupnost filtera za vazduh.

Grubi filteri

Grubi filteri, koji se obično koriste kao predfilteri ili kao prvi stepen filtracije, imaju važnu ulogu u održavanju optimalnog kvaliteta vazduha i zaštiti vredne opreme za filtraciju. Hvatanjem većih čestica, prečnika 10 μm i više, oni sprečavaju da ostaci i zagađivači dospeju do osetljivih komponenti unutar HVAC sistema.

Grubi filter za vazduh sa belim džepovima i metalnim ramom

Fini filteri

Fini filteri su najčešći tip filtera u prečišćavanju vazduha, koji se koriste kao drugi i/ili treći stepen filtracije. Fina filtracija uklanja fine, male čestice koje se ne mogu videti golim okom, sa prečnikom čestica od 1-10 mm. Ventilacioni sistemi, sa jedinicama za pripremu vazduha, su glavna područja upotrebe.

V-ćelijski fini filter sa plastičnim ramom za filtraciju vazduha u HVAC sistemima

Visokoefikasni filteri

Takođe poznati kao apsolutni filteri, ovi filteri sa izuzetno visokim kapacitetom zadržavanja čestica koriste se kao završni stepen filtracije, za hvatanje zagađivača sa najmanjim prečnikom čestica. EPA, HEPA i ULPA filteri teoretski mogu ukloniti od 85% (EPA) do skoro 100% (ULPA) prašine, polena, buđi, bakterija i svih čestica u vazduhu veličine 0,3 mikrona (µm).

Visokoefikasni filter za vazduh sa metalnim ramom za HVAC i ventilacione sisteme.

Gasnofazna filtracija

Takođe poznata kao molekularna filtracija, gasnofazna filtracija je proces korišćenja specijalizovanih filterskih medija i hemijskih supstanci za uklanjanje gasovitih zagađivača iz vazduha. U većini sistema gasnofazne filtracije, supstanca koja se naziva sorbent se koristi da apsorbuje hemijske supstance i ukloni ih iz vazduha u zatvorenom prostoru.

Modularni filter sa patronama ispunjenim aktivnim ugljem za gasnofaznu filtraciju

Oprema za čiste sobe

Komore i kabine sa laminarnim protokom, filterska kućišta za bezbednu izmenu, ventilatorsko-filterske jedinice (FFU), kutije i kućišta HEPA filtera i druga oprema za čiste sobe, projektovani su i proizvedeni u skladu sa relevantnim standardima kako bi ispunili zahteve procesa i imaju različite principe rada i karakteristike koje dopunjuju sistem.

FFU ventilatorska filter jedinica sa duplim izlazom i HEPA filterom

Značaj filtracije vazduha za ljudsko zdravlje

Zagađenje vazduha je koktel različitih čestica i gasova, kako prirodnih tako i veštačkih. Glavni sastojak ovog koktela su PM čestice (poznate i kao particulate matter). PM su čvrste ili tečne materije suspendovane u vazduhu oko nas i obično se kategorišu prema svom prečniku. PM10 su čestice manje od 10 µm; PM2,5 su manje od 2,5 µm u prečniku; a PM1 su manje od 1 µm.

Razumevanje razlike između ovih PM kategorija je važno jer sve one imaju različit nivo uticaja na naše zdravlje. Čestice prečnika oko 100 µm sprečavaju da uđu u naša tela naše nosne dlačice. Ali manje čestice idu dalje. PM10 se zarobljava u našem grlu; PM2,5 se zadržava u plućima; a PM1 može da prođe pored svega i uđe u krvotok. Upravo te manje čestice mogu zaista imati negativan uticaj na naše zdravlje.

Lista zdravstvenih tegoba povezanih sa PM česticama gotovo kontinuirano raste. PM su povezane sa raznim plućnim bolestima, srčanim udarima i klasifikovane su kao kancerogen klase 1. Svetska zdravstvena organizacija rangira zagađenje vazduha kao najveći ekološki rizik po ljudsko zdravlje – što je uzrok sedam miliona smrtnih slučajeva godišnje.

Čestice u vazduhu oko nas predstavljaju veliku pretnju našem zdravlju. Dakle, filtriranje zagađenog vazduha je veoma važno za očuvanje ljudskog zdravlja. Naša tela imaju ugrađenu odbranu koja štiti od čestica većih od PM10, ali kada su u pitanju čestice manje od ovoga, zadatak filtera za vazduh je da zaštite naše zdravlje.

Tipovi i vrste filtera vazduha

Svi filteri imaju isti cilj, da uhvate lebdeće čestice i time smanje njihovu koncentraciju u vazduhu. Dva osnovna tipa filtera vazduha su filteri za čvrste čestice i filteri za gasovite čestice.

Filteri dizajnirani za uklanjanje čvrstih čestica koriste vlaknaste ili porozne materijale, koji hvataju čestice poput dima, prašine, polena, buđi, bakterija i virusa. Filteri koji sadrže adsorbent ili katalizator, kao što je aktivni ugalj, mogu ukloniti mirise i gasovite zagađivače kao što su isparljiva organska jedinjenja, H2S, HCN, SO2, Cl2, NO2, NO, merkaptani, kiseli gasovi, ozon. Ova vrsta filtracije se naziva i molekularna filtracija ili hemijska filtracija.

Ponekad su filteri vazduha dizajnirani da hvataju i čvrste i gasovite čestice. Kada to nije slučaj, preporučuje se upotreba čestičnog filtera kao predfiltera za molekularnu filtraciju. Filteri za gasovite čestice koriste aktivni ugalj za hvatanje molekula, gasova i para putem fizičko-hemijskog procesa. U zavisnosti od oblasti primene i ciljanog polutanta, mogu se koristiti različite vrste aktivnog uglja.

Filteri za čestice koriste sintetičke materijale i staklena vlakna, gusto upletene ili u obliku papira, sa finim ili mikroskopskim perforacijama za hvatanje čestica. Ovaj filterski medijum je često plisiran, kako bi se dobila veća površina medijuma dostupna za filtraciju, i nalazi se unutar okvira koji je instaliran u sistemu za filtriranje vazduha. Postoje i metalni mrežasti medijumi, pogodni za specifične primene filtriranja.

Vrste filtera na osnovu oblika okvira su panelni, kasetni, vrećasti, kruti, V-kompaktni, V-modulni, kanalski i cilindrični. Materijali okvira su karton, drvo, plastika, metal (pocinkovani, aluminijum, nerđajući čelik).

Za potencijalno eksplozivne (Ex) vrste prašine, moraju se koristiti ATEX vazdušni filteri ili IECEx vazdušni filteri, pogodni za zone opasnosti od eksplozije. Filterski medijum mora biti električno provodljiv, a okvir filtera mora biti opremljen kablom za uzemljenje.

ATEX potiče iz evropskih zakona, dok je IECEx međunarodni standard priznat širom sveta i koji je postavila Međunarodna elektrotehnička komisija (IEC). Oba standarda koriste gotovo identičan sistem zoniranja koji kategoriše opasna područja na osnovu prisustva gasa ili prašine i nivoa rizika.

U svakom slučaju, električno disipativni vazdušni filteri treba da se koriste u potencijalno eksplozivnim okruženjima. Da bi se dokazala bezbednost u skladu sa direktivama u opasnim zonama, ovi filteri treba da budu sertifikovani po ATEX ili IECEx standardu.

Standardi za filtere za vazduh

Međunarodni standardi za testiranje klasifikuju filtere za vazduh. Trenutno važeći međunarodni standard za testiranje ISO 16890 za grube i fine filtere vazduha, zamenio je 1. jula 2018. godine ranije važeći standard EN 779.

Postoji mnogo standarda za HEPA filtere (tj. EPA, HEPA i ULPA filtere). Dva glavna standarda su EN 1822 i ISO 29463, i oba su u upotrebi.

Standard EN 779 klasifikuje filtere u klase G1, G2, G3 i G4 za grube filtere, zatim klase M5 i M6 za srednje efikasne filtere, te klase F7, F8 i F9 za fine filtere. Ocena efikasnosti za filterske klase M5 – F9 zasnovana je na prosečnoj veličini čestica od 0,4 µm (mikrometara).

Standard ISO 16890 izračunava stepen filtracije na osnovu mase čestica u tri različite frakcije veličine: PM1 (0,3-1,0 µm), PM2.5 (0,3-2,5 µm) i PM10 (0,3-10 µm). Filteru je dodeljena klasa filtera u jednoj od ove tri grupe ili je klasifikovan kao grubi filter (Coarse). Dakle, ne postoji direktno poređenje ili konverzija klasa filtera za ova dva standarda.

Oprema za čiste sobe

Oprema koja se najčešće koristi za čiste sobe su komore i kabine sa laminarnim strujanjem vazduha, ventilatorsko-filterske jedinice (FFU), filterska kućišta za bezbednu izmenu, kutije i kućišta HEPA filtera.

Komore i kabine sa laminarnim strujanjem vazduha

Komore i kabine sa laminarnim strujanjem vazduha se koriste za procese proizvodnje, merenja, uzorkovanja i pakovanja. Sastoje se od:

  • predfiltera,
  • ventilatora (AC i EC),
  • HEPA filtera (H13/H14),
  • rasvetnih tela (montiranih na plafon ili bočni zid),
  • električnih i automatskih sistema upravljanja,
  • providnih PVC zavesa,
  • točkova ili delova za kačenje na plafon.

U zavisnosti od primene, može se isporučiti opciona dodatna oprema poput rashladnih konvektora, praćenja temperature i vlažnosti. Ove jedinice su dostupne u različitim dimenzijama, izrađene od različitih konstrukcionih materijala, uključujući nerđajući čelik 304/316 i ugljenični čelik sa epoksidnim premazom. Njihov dizajn je pogodan za upotrebu u eksplozivnim sredinama i obezbeđuju bezbedne radne zone.

Test curenja se vrši test aerosolom prema ISO 14644-3 za HEPA filtere. Opciono su dostupna rešenja za bezbednu promenu filtera (bag in – bag out). Filterske jedinice postižu ISO klasu 5 prema ISO 14644-1 sa ventilatorima s kontrolisanom brzinom, predfilterom i HEPA filterom (H14).

Brzina čistog vazduha je oko 0,45 m/s (±%20) mereno 15-20 cm ispod distributera vazduha. Kabine sa laminarnim protokom koje koriste FFU obezbeđuju laminarni protok, postižući pozitivan pritisak u kabini. Mogu se projektovati u bilo kojoj dimenziji prema potrebi.

Ventilatorsko-filterska jedinica (FFU)

Ventilatorsko-filterska jedinica (FFU) je vrsta elektromotorizovane opreme za filtriranje vazduha. Koristi se za dovod prečišćenog vazduha uklanjanjem štetnih čestica iz recirkulišućeg vazduha. Jedinice se instaliraju unutar plafonskog ili podnog sistema rešetaka. One često sadrže sopstveni predfilter, HEPA filter i interno kontrolisanu ventilatorsku distribuciju vazduha.

Glavne karakteristike su laka instalacija u rešetke čistih prostorija, predfilter koji se ugrađuje za laku zamenu i održavanje, garantovano bez curenja, niski operativni troškovi, opciono AC ili EC ventilatori, tihi rad (65 dBA), podesivi protok vazduha sa regulatorom promenljive brzine na zahtev, diferencijalni manometar dostupan na zahtev, zamena HEPA filtera sa strane prostorije ili sa strane plafona, fleksibilne dimenzije i ravnomerna brzina vazduha.

Kućište filtera za bezbednu izmenu

Kućište filtera za bezbednu zamenu filtera je dizajnirano da hvata čestice i aerosole, i da štiti servisno osoblje i okolinu od nehigijenskih uslova koji mogu biti toksični. Metalno telo kućišta filtera za bezbednu zamenu ima dvostruki prirubnički spoj. Ova struktura obezbeđuje bezbednu nepropusnost.

Zamena filtera se vrši bez dodira ljudskih ruku. Servisno osoblje ne mora da dodiruje ni filter ni unutrašnju stranu kućišta. Dostupna je opcija predfiltera. Servisni poklopci su veoma čvrsto zatvoreni pomoću osiguranog vijka sa urezom. Stanje zaprljanja filtera može se pratiti pomoću uvodnica za mjerenje diferencijalnog pritiska koje se nalaze na kućištu.

Distribucija vazduha u čistim prostorijama se generalno vrši preko HEPA filtera instaliranog u kućištu. Stoga je veoma važno da se HEPA filter postavlja u kućište bez curenja. Kućište HEPA filtera se sastoji od 3 glavna dela, a to su kutija, filter i difuzor. Kutija ima otvor za priključak kanala za ulaz vazduha na vrhu ili sa strane. Na strani prostorije, difuzor se može odabrati ili sa posebnim lopaticama prilagođenim čistim prostorijama ili sa perforiranom pločom. Filteri se mogu odabrati prema klasi prostorije od E10 do U17.

Sve HEPA filter kutije se testiraju na curenje sistemom žlebova za testiranje. Da bi se pratili uslovi rada filtera, HEPA kutije imaju uvodnice za povezivanje diferencijalnog manometara. Prema standardima EN 1882, kutije imaju uvodnice za dovod test aerosola (EMERY/DOP). Žlebovi za testiranje koji su okrenuti ka zaptivci HEPA filtera postižu nepropusnost za vazduh prema DIN 1946 Deo 4. Unutrašnjost kućišta se može lako dezinfikovati i neće biti oštećena dezinfekcionim hemikalijama.

Prodaja filtera za vazduh – cene

Nudimo različite filtere za vazduh po tržišno-prodajnim cenama: grube, fine i visokoefikasne filtere (EPA, HEPA i ULPA filteri). U našoj ponudi možete naći i filtersku opremu za čiste sobe:

  • Komore i kabine sa laminarnim protokom,
  • filterska kućišta za bezbednu izmenu,
  • ventilatorsko-filterske jedinice (FFU),
  • kutije i kućišta HEPA filtera i drugu opremu.

Pozovite nas i upoznajte se bliže sa našom ponudom.

Najćešće postavljena pitanja o
filterima za vazduh

Šta je filter za vazduh?

Filter za vazduh je uređaj koji se koristi za odvajanje zagađivača iz vazduha.

Filterski medijumi mehaničkih filtera su napravljeni od vlakana. Vazduh prolazi kroz filterski medijum, a čestice se hvataju pomoću:

 
U većini filtera svi ovi efekti filtracije se dešavaju istovremeno, što daje ukupnu efikasnost uklanjanja čestica.

Čist vazduh je ključan za ljudsko zdravlje, podržavajući zdrava pluća, funkciju mozga i opšte blagostanje. Pomaže u sprečavanju i smanjenju težine respiratornih bolesti poput astme, raka pluća i kardiovaskularnih bolesti. Zagađenje vazduha takođe može dovesti do prerane smrti i uticati na različite organske sisteme, prema Američkom udruženju za pluća i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO). Svake godine milioni odraslih i dece prerano umiru zbog lošeg kvaliteta vazduha. Zagađenje vazduha smanjuje produktivnost preduzeća i nameće veliki ekonomski teret. Čistiji vazduh će pomoći u izgradnji jačih i otpornijih ekonomija.

Kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru (engl. Indoor Air Quality – IAQ) odnosi se na stanje vazduha unutar i oko kuća/poslovnih objekata, posebno kada je u pitanju zdravlje i udobnost stanara/osoblja. Dobar IAQ podrazumeva da je vazduh bez zagađivača i doprinosi udobnom i bezbednom životnom ili radnom okruženju

Filtere za vazduh bi trebalo da redovno menjate iz nekoliko razloga:

• Prljavi filteri za vazduh su glavni uzrok kvara sistema za grejanje, ventilaciju i klimatizaciju (HVAC). Prljavi filter sprečava pravilan protok vazduha u vaš HVAC sistem za upravljanje vazduhom. Ograničen protok vazduha stvara opterećenje na motoru ventilatora i vremenom može dovesti do pregorevanja motora i eventualnog otkaza sistema. Zamena filtera je najbolja opcija za produženje veka trajanja HVAC sistema.

• Čist filter za vazduh čini da motor ventilatora radi mirnije i troši manje energije. Jedan od najlakših i najbržih načina da smanjite račun za energiju jeste da zamenite filter za vazduh.

• Čisti filteri za vazduh poboljšavaju kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru. Loš kvalitet vazduha može pogoršati alergije i astmu, i ljudsko zdravlje uopšteno.

• Prljavi filteri za vazduh prljaju vaše sisteme grejanja i klimatizacije, i kanali se brže prljaju. To može dovesti do skupih troškova održavanja ili do potrebe da zamenite uređaje ranije nego što ste očekivali.

 Prečistači vazduha ne zamenjuju ventilaciju. Ventilacija izbacuje iskorišćeni vazduh (sa ugljen-dioksidom, mirisima, česticama…) napolje i zamenjuje ga svežim vazduhom. S druge strane, prečistači vazduha hvataju štetne čestice koje su prisutne i u svežem i u ustajalom vazduhu. Prečistači vazduha se posebno preporučuju u zgradama bez prozora.

Filtere za vazduh treba menjati u zavisnosti od nekoliko faktora. Tri najvažnija faktora su: ukupno vreme korišćenja filtera, kvalitet vazduha (opterećenje česticama) i vlažnost. Ostali faktori mogu značajno da variraju od aplikacije do aplikacije.
Za većinu predfiltera, obično se preporučuje da se menjaju svaka 2-3 meseca. U mnogim komercijalnim i industrijskim primenama, pad pritiska filtera može se pratiti, a filteri se mogu menjati kada dostignu preporučeni konačni pad pritiska.